Besök 14 olika Sommarnöjen under en och samma helg!

Den 18-19 maj bjuder vi in till stor Skånehelg.

Har du ett lantställe med fint läge men där huset inte räcker till? Önskar du extra sovplatser för gäster? Eller har barnen blivit så stora att de vill ha något eget men ändå vara nära? Oavsett vilken husdröm du bär på så är detta helgen du inte får missa! Här nedan hittar du en kort beskrivning över alla hus som finns att se. Vi önskar dig varmt välkommen!

Yngsjödagen 18 maj

Lördagen den 18 maj öppnar flera familjer i Yngsjö sina lantställen för dig. Under dagen kan du promenera mellan större fritidshus och Attefallshus. Många olika planlösningar och interiörstilar finns att uppleva. Dessutom finns ägarna på plats för att svara på frågor och berätta om sina egna hus och vägen fram till att de byggdes. Självklart finns även vi från Sommarnöjen på plats för att guida dig i vårt sortiment.

Anmäl dig till dagen så återkommer vi med adresserna till alla hus.

Anmäl dig här!

 Skånespecial 19 maj

På söndagen den 19 maj beger vi oss till västra och södra Skåne. Här kommer det finnas tre hus i Båstad, ett hus i Höganäs och ytterligare ett i Beddingestrand att besöka. Hitta ett par som motsvarar dina önskemål eller besök flera för att samla på dig inspiration. På plats kan du träffa både oss från Sommarnöjen och husägare.

Anmäl dig till dagen så återkommer vi med adresserna till alla hus.

Anmäl dig här!

1: Tidlös Sommar 80 med planlösning Äng

LÖRDAG 18 MAJ YNGSJÖDAG

Pittoresk, kroatisk semesterby eller kusten hemma i Sverige? Malin och Finn hade länge svårt att bestämma sig för var de skulle skapa sitt semesterboende. Så kom pandemin och gjorde valet enkelt. På köpet fick de inte bara ett fritidshus, de fick ett andra hem. Läs reportaget ”Det är inte en stuga”

Huset de valde heter Tidlös Sommar 80 med planlösning Äng. Interiörstil Ren.

Tidlös Sommar 80

2: Modern Sommar 90 + Tidlös Sommar 40

LÖRDAG 18 MAJ YNGSJÖDAG

I tallskogen finns detta Modern Sommar 90 med extra takutsprång. Huset har interiörstil Lugn. Strax intill har familjen byggt ett Tidlös Sommar 40 som går under namnet Annexet. Detta med interiörstil Ren.

Se mer på kundens egna instagramkonto – Det fagerska nöjespalatset

Modern Sommar 90

Tidlös Sommar 40

3: Tidlös Sommar 60 med planlösning Berg

LÖRDAG 18 MAJ YNGSJÖDAG

Sommar 60 är ett välproportionerligt hus där form och funktion går hand i hand. Här finns ett oväntat rymligt socialt utrymme med gott om plats för matlagning. Komplett badrum, hall, föräldrasovrum och barnsovrum med extra sovlplatser på loftet.

Med arkitekturstil, Tidlös, har huset en harmonisk arkitektur som håller över tiden. Formsäkert sadeltak utan takutsprång och obrutna skjutglaspartier ger tydlig karaktär och nära kontakt med naturen.

Huset i Yngsjö har planlösning Berg och interiörstil Rå. Huset är målat i Svart slamfärg från Faluröd färg med bitumenmatta på taket.

Tidlös Sommar 60

4: Tidlöst Sommar 70 + Attefallshus

LÖRDAG 18 MAJ YNGSJÖDAG

Här finns ett Tidlös Sommar 70 med planlösning Hav samt ett Attefallshus. Trots sina kompakta yttermått i det större huset finner du funktionella sociala ytor, två sovrum, badrum och hall som rymmer de flesta familjer. Interiörstilen är Lugn.

Bredvid huvudhuset finns ett Tidlöst Attefallshus med badrum. Planlösning Smal med två sovrum och interiörstil Lugn.

 

Tidlös Sommar 70

Attefallshus med badrum

5: Modern Sommar 100 + Attefallshus

LÖRDAG 18 MAJ YNGSJÖDAG

Huset domineras av sitt imponerande sociala rum och har komplett kök med matplats, badrum och separat gästtoalett, tre sovrum och gott om förvaring. På tomten finns även ett Attefallshus.

Huset i Yngsjö är ett Modern Sommar 90 med planlösning Hav och interiörstil Lugn. Sedan 2023 ersattes denna modell med Modern Sommar 100. Huset är behandlat med Tjärvitriol från Auson.

Attefallshuset har också Modernt utförande och är utrustat med kök och bad. Planlösning Bred med sovrum och interiörstil Lugn.

Modern Sommar 100 

Modert Attefallshus med kök och badrum

6: Smalt Attefallshus

LÖRDAG 18 MAJ YNGSJÖDAG

Våra komplementbostadshus på 30 kvm finns med åtta smarta planlösningar. Du kan få ditt hus brett eller smalt, orienterat mot framsidan eller gaveln och med eller utan separat sovrum.

I Yngsjö kommer du kunna uppleva ett Tidlöst Attefallshus med kök och bad och planlösning Smal med sovrum. Interiörstil Varm.

Tidlös Attefallshus med kök och badrum

7: Tidlös Sommar 60

SÖNDAG 19 MAJ SKATEHOLM, TRELLEBORG

Jakten på den perfekta tomten tog äntligen slut när Helen hittade en bit ängsmark till salu i den gamla fiskebyn Skateholm, knappt en timmes bilfärd från familjens radhus i Lund. Av en slump låg marken dessutom nära ett av Martins favoritfiskeställen. Läs reportaget Fristaden i fiskebyn…

Besök Helen och Martins fina hus i Skateholm, Trellleborg. Tidlös Sommar 60, med planlösningen Berg och interiörstil Rå.

Tidlös Sommar 60 

8: Tidlös Sommar 120 + Attefallshus

SÖNDAG 19 MAJ TOREKOV, BÅSTAD

I Torekov hittar ni detta stora familjehem på 120 kvm. Huset har luftiga sociala utrymmen, rymligt kök med matplats, två kompletta badrum, tre sovrum och mycket plats för förvaring. Familjen har valt planlösning Sjö och interiörstil Lugn. De har även ett Attefallshus på 30 kvm i anslutning till stora huset.

 

Tidlös Sommar 120 

9: Tidlös Sommar 157 + Bastuhus

SÖNDAG 19 MAJ RAMMSJÖSTRAND, BÅSTAD

Den stora husvolymen på 100 kvm är social, skärmar av huset mot bygatan och blickar fram mot havet. Den privata volymen på 50 kvm skärmar av huset mot grannarna. De båda huskropparna knyts ihop av en välkomnande entré i glas från vilken husets båda delar öppnar sig. Bredvid huset finns även ett bastuhus. Läs hela reportaget När ett hus inte räcker till…

Detta individuellt ritade hus är förlagan som vi sedan utvecklade till planlösningen Duo.

 

Duo – två hus i ett

10: Modernt Attefallshus med individuella justeringar

SÖNDAG 19 MAJ HÖGANÄS

Detta Attefallshus utgår från ett Modernt Gästhus med kök och badrum. Där hela främre långsidan har fått slagdörrar med spröjs vilket ger huset en ataljékänsla. Huset är målat i en grön nyans, NCS S7010-G50Y.

 

Modernt Gästhus 30

Träffa Michaela Liebhardt från Sommarnöjen!

I husen kommer du träffa både husägare, visningsvärdar och personal från Sommarnöjen. Vår kunniga säljare Michaela kommer vara på plats i Skåne båda dagarna. Ring om du har frågor eller vill mötas upp.

Michaela Liebhardt
michalea@sommarnojen.se
073-301 13 02

 

Anmäl dig till dagen så återkommer vi med adresser till samtliga hus.

Anmäl dig här!

Bildgalleri

maj 16, 2024

Hemester mitt i stan!

Läs mer

maj 6, 2024

Vårt nya Attefallshus är Bäst i test!

Läs mer

april 12, 2024

Skogshuset på Singö med personlig touch

Läs mer

april 11, 2024

Husvisningsdag i Norrtälje 5 maj

Läs mer

mars 26, 2024

Nu bjuder vi på ordning och reda!

Läs mer

mars 25, 2024

Upplev fyra lantställen på Västkusten söndag 28 april

Läs mer

mars 19, 2024

Upplev tre hus på Värmdö söndag 14 april

Läs mer

mars 18, 2024

Skandinaviens vackraste hus söker PR-ansvarig

Läs mer

mars 4, 2024

Nu kan du bli ägare till vårt exklusiva utställningshus!

Läs mer

februari 19, 2024

Dubbelt upp vid Dammsjön

Läs mer

januari 16, 2024

För dig som inte vill vänta

Läs mer

december 22, 2023

Från oss alla till er alla…

Läs mer

Naturen som arkitekt

Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Läs mer om vår arkitektur
Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Luta dig tillbaka

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Läs mer om vår enkla process
Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Hus som tål livet på landet

Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Läs mer om vår kvalitet
Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Snällare mot planeten

Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Läs mer om hållbarhet och miljö
Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.
Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Naturen som arkitekt

Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Läs mer om vår arkitektur
Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Luta dig tillbaka

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Läs mer om vår enkla process
Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Hus som tål livet på landet

Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Läs mer om vår kvalitet
Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Snällare mot planeten

Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Läs mer om hållbarhet och miljö

Så går det till

Vägen till nytt hus

Så här ser vår enkla process ut steg för steg.

Nyckelfärdigt hus eller Totalansvar?

Välj en samarbetsform som passar dig.

Fasta och transparenta priser

Läs om våra priser och ladda ner prislista.

Trygga avtal

Våra villkorade avtal gör processen trygg.

Flexibel betalningsplan

Betala ditt hus i samma takt som det tillverkas.

Sommarnöjens ansvar

Ansvar för ditt hus i upp till 10 år.

Vägen till nytt hus

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid och ge lika mycket bekymmer som att uppföra en permanentbostad. Sommarnöjen gör processen enklare. Vår tydliga process innebär att du kan luta dig tillbaka och låta oss göra jobbet. Din personliga projektledare kommer guida dig genom processen.

 

Så här ser vår enkla process ut steg för steg

Nyckelfärdigt hus eller Totalansvar?

Välj mellan tre smidiga sätt att anlita oss. Nyckelfärdigt hus är mest ekonomisk. Med Totalansvar behöver du göra någonting själv. Och med Totalansvar Fast pris ingår dina byggherrekostnader, markarbeten och anslutningar av el och VA i priset.

Läs om våra samarbetsformer och välj den som passar dig bäst. Vilken du än väljer får du en tydlig process och transparenta kostnader.

 

 

Läs mer och jämför våra avtalsformer

Fasta och transparenta priser

Vårt grundpris inkluderar ett nyckelfärdigt hus i naturmaterial. Priset på huset är fast och inga dolda poster tillkommer. Trailertransport över hela Sverige ingår, likaså kranen som lyfter huset till din tomt. Väljer du tjänsten Totalansvar ingår också projektledning, kvalitetskontroll och ansvar för markarbeten på tomten, grund och anslutningar av el och VA. Väljer tjänsten Totalansvar Fast pris ingår också arbetena i priset, liksom dina byggherrekostnader.

 

Läs om våra priser och ladda ner en prislista

Trygga avtal

När du har tecknat ett avtal med oss rekognoserar vi vägen till din tomt och säkerställer att kranlyft fungerar. Därefter påbörjas processen med bygglov, bygganmälan och eventuella andra ansökningar. Skulle transporten inte gå att genomföra eller huset inte få byggas hävs givetvis ditt husköp. 

 

Läs om våra avtal

Flexibel betalningsplan

Du betalar ditt hus i fyra steg, i samma takt som kostnaderna för tillverkningen uppstår. Detta ger lägst kostnad för dig. Om du känner dig tryggare eller din bank föredrar kan du också välja att betala 90 % av beloppet efter leverans. 

 

Så här ser vår betalningsplan ut

 

 

Sommarnöjens ansvar

Varje arbetsmoment i ditt hus kontrolleras i fabriken för att finishen ska hålla högsta kvalitet. När huset är klart granskas det av en oberoende besiktningsman. Väljer du Nyckelfärdigt hus är vi ansvariga för tillverkningsfel i tre år. Med Totalansvar är vårt ansvar tio år och omfattar även markarbeten, grund och anslutningar som har utförts av lokala entreprenörer.

Läs mer om ansvar och garanti

    VILL DU VETA MER ELLER BOKA ETT MÖTE?

    Ställ en fråga eller lämna dina uppgifter så tar vi kontakt med dig.


      Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

      Få inspiration, nyheter och kommande husvisningar direkt i inkorgen.