september 20, 2023

Upptäck Light Line!
Samtida hus till lite lägre pris.

Att det ekonomiska läget har förändrats för många det senaste året är det väl ingen som missat. Vi träffar många människor som precis som tidigare drömmer om en tillflyktsort på landet men inte har möjlighet att förverkliga sin dröm på grund av stigande räntor och mer osäker ekonomi.

Vi gav arkitekten Anders Berensson i uppdrag att titta på tre av våra mest uppskattade husmodeller. Hur skulle vi kunna komma ner i pris utan att vara dumsnåla? Ett hus ska leva länge och bra material och byggkvalitet behövs för att huset inte ska slitas på ett sådant sätt att det blir dyrt att reparera och underhålla. Resultatet blev en självständig huskollektion som som går under namnet Light Line. Den uppmärksamme ser att det dykt upp en liten ljusgul logotyp uppe till höger på vår hemsida.

Hur bygger man kvalitetshus till lägre pris?
Sommarnöjens hus uppskattas för sina stora skjutglaspartier men samtidigt är dessa en väldigt dyrbar komponent. Istället för att byta till glaspartier av sämre kvalitet, som med tiden blir tröga att dra och läcker värme, har Light Line fått stora fasta glas med glasdörrar bredvid.

– Vi har fällt in rena glasskivor i brädväggarna som maximerar utsikten och ger ett avskalat och samtida uttryck. Känslan av närhet till naturen när man är inne i huset finns kvar, men med glasdörrar som är betydligt vänligare mot plånboken än stora skjutglas, berättar arkitekten Anders Berensson.

Även kök och badrum står för en betydande kostnad av ett hus. Här har vi sökt efter smarta och prisvärda lösningar som inte ger avkall på bekvämlighet och funktion. Ett exempel är golvstående toalett och ett funktionellt men enklare kakel på väggarna. Istället dras blicken till golvet som pryds av granitkeramik från Bricmate inspirerad av Stig Lindbergs fantastiska mönstervärld. Besparing utan avkall på vacker arkitektur var ledordet!

Skapa ett hus olikt alla andra med spännande tillval
Invändigt så kan man välja till vårt unika Outdoorpaket där du tar med dig inomhuskomforten ut på altanen. Hyllor, krokar, vattenutkastare och tvättställ gör livet utomhus bekvämt och ger ditt hus ett robust och funktionellt uttryck.

– Fasaderna har fått samma utryck och detaljering som innerväggarna. Förvaring av cyklar eller ved blir fina och genomtänkta detaljer. En solig dag växer köket ut på altanen och fisken rensas på en utomhusbänk med tillgång till vatten. En sittbänk med dynor blir en soffa i ett utevardagsrum. När husen vänds ut och in på detta sätt upplevs de som dubbelt så stora. Säger arkitekten Anders Berensson.

Klimatskal – ett ekonomiskt alternativ för dig som vill göra en del själv.
Som en del i att pressa priset har vi även sett till processen. Sommarnöjens kunder har traditionellt önskat totalentreprenad och att ”slippa” göra något själv. Men det kostar självklart att låta någon annan göra jobbet. Om man inte har bråttom och kan tänka sig att göra vissa delar själv är klimatskal ett ekonomiskt alternativ.

Priset för Klimatskal är fast och inkluderar ett hus som är helt klart utvändigt samt en personlig projektledare. Trailertransport över hela Sverige ingår i priset, likaså kranen som lyfter huset till din tomt. Men du själv ansvarar för grunden huset ska stå på, invändiga ytskikt i alla rum, kök och badrumsinredning samt dragningar av el, vatten och avlopp.

– Det gör det möjligt för var och en att styra det slutliga priset. Perfekt för den som ser nöjet i att bygga sitt eget hus utan att riskera att det blir ett hus som inte är tätt mot väder och vind, förklarar projektledare (och tillika snickare), Claes Kjellberg.


Light Line är en självständig huskollektion som har utvecklats och levereras av Sommarnöjen Scandinavia AB.

maj 16, 2024

Hemester mitt i stan!

Läs mer

maj 6, 2024

Vårt nya Attefallshus är Bäst i test!

Läs mer

april 23, 2024

Besök 14 olika Sommarnöjen under en och samma helg!

Läs mer

april 12, 2024

Skogshuset på Singö med personlig touch

Läs mer

april 11, 2024

Husvisningsdag i Norrtälje 5 maj

Läs mer

mars 26, 2024

Nu bjuder vi på ordning och reda!

Läs mer

mars 25, 2024

Upplev fyra lantställen på Västkusten söndag 28 april

Läs mer

mars 19, 2024

Upplev tre hus på Värmdö söndag 14 april

Läs mer

mars 18, 2024

Skandinaviens vackraste hus söker PR-ansvarig

Läs mer

mars 4, 2024

Nu kan du bli ägare till vårt exklusiva utställningshus!

Läs mer

februari 19, 2024

Dubbelt upp vid Dammsjön

Läs mer

januari 16, 2024

För dig som inte vill vänta

Läs mer

Naturen som arkitekt

Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Läs mer om vår arkitektur
Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Luta dig tillbaka

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Läs mer om vår enkla process
Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Hus som tål livet på landet

Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Läs mer om vår kvalitet
Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Snällare mot planeten

Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Läs mer om hållbarhet och miljö
Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.
Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Naturen som arkitekt

Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Läs mer om vår arkitektur
Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Luta dig tillbaka

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Läs mer om vår enkla process
Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Hus som tål livet på landet

Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Läs mer om vår kvalitet
Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Snällare mot planeten

Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Läs mer om hållbarhet och miljö

Så går det till

Vägen till nytt hus

Så här ser vår enkla process ut steg för steg.

Nyckelfärdigt hus eller Totalansvar?

Välj en samarbetsform som passar dig.

Fasta och transparenta priser

Läs om våra priser och ladda ner prislista.

Trygga avtal

Våra villkorade avtal gör processen trygg.

Flexibel betalningsplan

Betala ditt hus i samma takt som det tillverkas.

Sommarnöjens ansvar

Ansvar för ditt hus i upp till 10 år.

Vägen till nytt hus

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid och ge lika mycket bekymmer som att uppföra en permanentbostad. Sommarnöjen gör processen enklare. Vår tydliga process innebär att du kan luta dig tillbaka och låta oss göra jobbet. Din personliga projektledare kommer guida dig genom processen.

 

Så här ser vår enkla process ut steg för steg

Nyckelfärdigt hus eller Totalansvar?

Välj mellan tre smidiga sätt att anlita oss. Nyckelfärdigt hus är mest ekonomisk. Med Totalansvar behöver du göra någonting själv. Och med Totalansvar Fast pris ingår dina byggherrekostnader, markarbeten och anslutningar av el och VA i priset.

Läs om våra samarbetsformer och välj den som passar dig bäst. Vilken du än väljer får du en tydlig process och transparenta kostnader.

 

 

Läs mer och jämför våra avtalsformer

Fasta och transparenta priser

Vårt grundpris inkluderar ett nyckelfärdigt hus i naturmaterial. Priset på huset är fast och inga dolda poster tillkommer. Trailertransport över hela Sverige ingår, likaså kranen som lyfter huset till din tomt. Väljer du tjänsten Totalansvar ingår också projektledning, kvalitetskontroll och ansvar för markarbeten på tomten, grund och anslutningar av el och VA. Väljer tjänsten Totalansvar Fast pris ingår också arbetena i priset, liksom dina byggherrekostnader.

 

Läs om våra priser och ladda ner en prislista

Trygga avtal

När du har tecknat ett avtal med oss rekognoserar vi vägen till din tomt och säkerställer att kranlyft fungerar. Därefter påbörjas processen med bygglov, bygganmälan och eventuella andra ansökningar. Skulle transporten inte gå att genomföra eller huset inte få byggas hävs givetvis ditt husköp. 

 

Läs om våra avtal

Flexibel betalningsplan

Du betalar ditt hus i fyra steg, i samma takt som kostnaderna för tillverkningen uppstår. Detta ger lägst kostnad för dig. Om du känner dig tryggare eller din bank föredrar kan du också välja att betala 90 % av beloppet efter leverans. 

 

Så här ser vår betalningsplan ut

 

 

Sommarnöjens ansvar

Varje arbetsmoment i ditt hus kontrolleras i fabriken för att finishen ska hålla högsta kvalitet. När huset är klart granskas det av en oberoende besiktningsman. Väljer du Nyckelfärdigt hus är vi ansvariga för tillverkningsfel i tre år. Med Totalansvar är vårt ansvar tio år och omfattar även markarbeten, grund och anslutningar som har utförts av lokala entreprenörer.

Läs mer om ansvar och garanti

    VILL DU VETA MER ELLER BOKA ETT MÖTE?

    Ställ en fråga eller lämna dina uppgifter så tar vi kontakt med dig.


      Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

      Få inspiration, nyheter och kommande husvisningar direkt i inkorgen.