maj 27, 2022

Reseberättelse från Fiskars

I den pittoreska byn, Fiskars, ca en timme väster om Helsingfors samlas folk från hela världen för att uppleva konst, design och arkitektur. Byn är känd för sitt järnbruk som utvecklats till världskända företaget Fiskars. Sommartid lever Fiskars upp som turistort med hantverk, design och konstverksamhet.

2020 invigde Luovi Productions för första gången Fiskars Village Art och Design Biennale. 2022 är biennalen tillbaka igen med högre ambitioner än någonsin. Nu finns tre huvudutställningar och spännande parallella program.

Utställningen, Hidden – sinnenas former, handlar om sinnesintryck. Vackra träskåp som spelar när man öppnar dem, en otroligt vacker installation av torkade, rosa blommor som sakta snurrar och skapar en vacker upplevelse av ständigt föränderligt ljus. Den klassiska dörrknackaren har fått en designrevansch som man blir väldigt sugen att utsmycka våra sommarnöjen med.

Ett bord när tusentals små järnkulor rullar och skapar nya mönster i oändlighet samtidigt som ljudet påminner om vågor som slår in på en strand. Utställningen är fascinerande och påminner mig om hur viktigt det är att alla kroppens sinnen tar in omgivningen. Det får mig att fundera, hur låter våra hus? Hur känns det att dra handen över finsågade snickerier och gå barfota på solvarma golvtiljor? Doften av tjärfärg och trä i ett alldeles nytt hus vill jag bevara för alltid.

Nästa utställning, House by an architect, befinner sig en kort promenad bort längst ån. Här är sex minihus uppställda. Det går inte att ta miste om vårt gröna Sommarnöje som står i mitten med en stor altan i nivåer framför. Huset är inrett av designern, Joanna Amemori Koskinen, från Artek i samarbete med kuratorn för hela utställningen, Ulla Koskinen, grundare och chefredaktör för tidningen Asun.

De andra fem husen inspirerar med sin arkitektur. Kore-kojan formgiven av Studenter från Aaltouniversitetets trästudio, har ett sovloft mitt i rummet med ett takfönster som ger ett fantastiskt ljusinsläpp och man kan lätt se framför sig hur det skulle vara att ligga här en stjärnklar kväll.

Huset Ufo, från Ateljé Sotamaa, ser just ut som en svart, slutet ufo från framsidan men bjuder på en desto ljusare insida. Ett fönster, helt utan synliga karmar, utgör ena väggen och taket är till stor del gjort av glas. Det ger rummet en mäktig känsla och man kan lätt drömma sig bort och se en vacker skärgård breda ut sig framför. Huset, Hammoc, av Aslltk är byggt av kraftiga timmerväggar. En smart arkitektur skapar en inre miniträdgård med en stor grön rododendron vid sidan av den minimalistiska sängen som är husets ända möbel.

Samtliga hus har många smarta lösningar för små utrymmen. Gemensamt för de alla är de stora glaspartierna som ger en känsla av att husen är större än vad de egentligen är. Förutom den gröna färgen är Sommarnöjens hus inte det mest uppseendeväckande huset på utställningen. Men det är utan tvekan det mest funktionella och genomarbetade huset. Som besökare fascinerad man av finishen och att ingen detalj verkar ogenomtänkt. Men så är vi också det enda huset som byggts många gånger förut. Som förfinats och ritats om. Som testats och utvecklats och förnyats inom stränga ramar.

Den tredje huvudutställningen är, U-joints: Knots & Knits, som uppmärksammar formgivningens och arkitekturens olika skarvar som annars oftast döljs som en del av designen. Utöver de tre huvudutställningarna så finns ett gediget parallellt program.

Vi åker härifrån med mycket inspiration och lust att fortsätta vrida och vända på vår arkitektur. Går det att sätta in stora takfönster som håller våra lyft? Går det att göra karmlösa fönster? Kanske en ljusgård eller miniträdgård i mitten av ett hus? jag vet bara att när Sommarnöjen presenterar en ny modell eller utveckling så kommer den vara genomtänkt i minsta detalj.

House by an architect pågår mellan 22 maj till 4 september.

Utställningen pågår ända till 4 september, passa på att åka dit! Har du tur så kommer även ett sjunde hus hunnit komma på plats då.

Läs mer om Fiskars Village Art & Design Biennale >

Bildgalleri

maj 16, 2024

Hemester mitt i stan!

Läs mer

maj 6, 2024

Vårt nya Attefallshus är Bäst i test!

Läs mer

april 23, 2024

Besök 14 olika Sommarnöjen under en och samma helg!

Läs mer

april 12, 2024

Skogshuset på Singö med personlig touch

Läs mer

april 11, 2024

Husvisningsdag i Norrtälje 5 maj

Läs mer

mars 26, 2024

Nu bjuder vi på ordning och reda!

Läs mer

mars 25, 2024

Upplev fyra lantställen på Västkusten söndag 28 april

Läs mer

mars 19, 2024

Upplev tre hus på Värmdö söndag 14 april

Läs mer

mars 18, 2024

Skandinaviens vackraste hus söker PR-ansvarig

Läs mer

mars 4, 2024

Nu kan du bli ägare till vårt exklusiva utställningshus!

Läs mer

februari 19, 2024

Dubbelt upp vid Dammsjön

Läs mer

januari 16, 2024

För dig som inte vill vänta

Läs mer

Naturen som arkitekt

Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Läs mer om vår arkitektur
Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Luta dig tillbaka

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Läs mer om vår enkla process
Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Hus som tål livet på landet

Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Läs mer om vår kvalitet
Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Snällare mot planeten

Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Läs mer om hållbarhet och miljö
Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.
Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Naturen som arkitekt

Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Läs mer om vår arkitektur
Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Luta dig tillbaka

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Läs mer om vår enkla process
Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Hus som tål livet på landet

Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Läs mer om vår kvalitet
Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Snällare mot planeten

Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Läs mer om hållbarhet och miljö

Så går det till

Vägen till nytt hus

Så här ser vår enkla process ut steg för steg.

Nyckelfärdigt hus eller Totalansvar?

Välj en samarbetsform som passar dig.

Fasta och transparenta priser

Läs om våra priser och ladda ner prislista.

Trygga avtal

Våra villkorade avtal gör processen trygg.

Flexibel betalningsplan

Betala ditt hus i samma takt som det tillverkas.

Sommarnöjens ansvar

Ansvar för ditt hus i upp till 10 år.

Vägen till nytt hus

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid och ge lika mycket bekymmer som att uppföra en permanentbostad. Sommarnöjen gör processen enklare. Vår tydliga process innebär att du kan luta dig tillbaka och låta oss göra jobbet. Din personliga projektledare kommer guida dig genom processen.

 

Så här ser vår enkla process ut steg för steg

Nyckelfärdigt hus eller Totalansvar?

Välj mellan tre smidiga sätt att anlita oss. Nyckelfärdigt hus är mest ekonomisk. Med Totalansvar behöver du göra någonting själv. Och med Totalansvar Fast pris ingår dina byggherrekostnader, markarbeten och anslutningar av el och VA i priset.

Läs om våra samarbetsformer och välj den som passar dig bäst. Vilken du än väljer får du en tydlig process och transparenta kostnader.

 

 

Läs mer och jämför våra avtalsformer

Fasta och transparenta priser

Vårt grundpris inkluderar ett nyckelfärdigt hus i naturmaterial. Priset på huset är fast och inga dolda poster tillkommer. Trailertransport över hela Sverige ingår, likaså kranen som lyfter huset till din tomt. Väljer du tjänsten Totalansvar ingår också projektledning, kvalitetskontroll och ansvar för markarbeten på tomten, grund och anslutningar av el och VA. Väljer tjänsten Totalansvar Fast pris ingår också arbetena i priset, liksom dina byggherrekostnader.

 

Läs om våra priser och ladda ner en prislista

Trygga avtal

När du har tecknat ett avtal med oss rekognoserar vi vägen till din tomt och säkerställer att kranlyft fungerar. Därefter påbörjas processen med bygglov, bygganmälan och eventuella andra ansökningar. Skulle transporten inte gå att genomföra eller huset inte få byggas hävs givetvis ditt husköp. 

 

Läs om våra avtal

Flexibel betalningsplan

Du betalar ditt hus i fyra steg, i samma takt som kostnaderna för tillverkningen uppstår. Detta ger lägst kostnad för dig. Om du känner dig tryggare eller din bank föredrar kan du också välja att betala 90 % av beloppet efter leverans. 

 

Så här ser vår betalningsplan ut

 

 

Sommarnöjens ansvar

Varje arbetsmoment i ditt hus kontrolleras i fabriken för att finishen ska hålla högsta kvalitet. När huset är klart granskas det av en oberoende besiktningsman. Väljer du Nyckelfärdigt hus är vi ansvariga för tillverkningsfel i tre år. Med Totalansvar är vårt ansvar tio år och omfattar även markarbeten, grund och anslutningar som har utförts av lokala entreprenörer.

Läs mer om ansvar och garanti

    VILL DU VETA MER ELLER BOKA ETT MÖTE?

    Ställ en fråga eller lämna dina uppgifter så tar vi kontakt med dig.


      Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

      Få inspiration, nyheter och kommande husvisningar direkt i inkorgen.