november 6, 2018

Hållbarhet och miljö

Trähus har länge varit tradition i Sverige. Sommarnöjen är stolta över att kunna föra traditionen vidare. Men vi vill göra det på ett sätt som tar hänsyn till de framtida generationer som en dag tar över våra hus.

Det finns många hänsyn att ta när man bygger hus. Att också bygga genuint miljövänligt gör det mer komplext. Det finns för- och nackdelar med alla val, särskilt om man tar hänsyn till flera slags hållbarhet – ekologisk, social och ekonomisk. Materialet är kanske förnyelsebart, men behöver transporteras långt – är det då ekologiskt hållbart? Och hur påverkas människor av materialen som utvinns?

För Sommarnöjen är hållbarhet och miljö viktigt. Att vara medvetna om vilken påverkan vi har på miljön. På så vis försäkrar vi oss om att vi har den kunskap som krävs för förbättras. Att vara öppna med det tycker vi är självklart.

Minimala transporter

När man bygger hus sker det vanligen på platsen där huset ska stå. Då transporteras material dit i omgångar, från olika leverantörer och i tid för när de ska användas. De olika hantverkarna som krävs för ett färdigt hus – snickare, elektriker, rörmokare, plåtslagare, takläggare – åker till jobbet dagligen. Fritidshus byggs ofta i naturen, en bit bort från städerna där materialen köps in och hantverkarna bor. Därför blir det många transporter, för både människor och material. Och nästan alltid med bil. Det är inte den mest miljövänliga byggnadsprocessen. Med Sommarnöjen ser det annorlunda ut.

Majoriteten av våra nyckelfärdiga hus byggs helt färdiga i vår fabrik. Då transporteras allt material till en plats där det sätts samman i en skyddad miljö. Personalen har sina hem i nära anslutning till fabriken. Att bygga helt i fabrik gör att CO₂-utsläppen från transporterna minskar dramatisk jämfört andra byggmetoder. Vår personal får dessutom arbeta nära sina hem samt mer och mer förutsägbar tid med sina familjer.

Från vår fabrik levereras våra hus med en enda transport. Nyckeln i dörren. Ditt lantställe blir inte till en sliten byggarbetsplats, då huset smidigt lyfts på plats med kran. Skonsamt för miljön, både globalt och lokalt.

Kräsna materialval

Vi försöker använda material som är naturliga, giftfria och förnyelsebara. De material vi väljer möter såklart också kraven svenska byggkrav. Fasaderna målas med tjärvitriol eller naturlig slamfärg. Våra färger innehåller inte plast eller koppar, som kan vara farligt för vattenlevande organismer. I alla val av material och produkter väljer vi det miljövänligare alternativet, som t ex ekoisolering tillverkad av återvunnet glas.

Trä är det genomgående materialet i alla våra hus. Virket, som används både till golv, inner- och ytterväggar, består av furu. Ett massivt trämaterial. Förutom att trä är ett förnyelsebart material binder det koldioxid i husets väggar och golv.

Med tiden börjar livet slita på hus oavsett hur gediget byggda dem är. Därför utformar vi våra hus med även med tanke på att hur de ska fungera när de förlorat sin glans och något går sönder. Massiva golv slipas när de blir slitna och andra delar kan bytas. Du ska inte behöva ett nytt hus för att allt ska fungera. Ju längre huset kan stå, desto bättre för planeten och de som har fritidshuset som ett andra hem.

Hus som förändras med dig

Våra hus har öppna planlösningar, med stora ytor och ofta med funktionerna placerade smart längs med väggarna. Dels för att det är funktionellt, men också för att husen ska kunna anpassas efter behov, byggas om och byggas till. För vi vet att behov förändras över tid. Vi vet också att hus med fina proportioner och balanserade former uppskattas över generationsgränserna. Hus byggda med omsorg och med naturliga material vill man inte byta ut. Minnena har satt sig i väggarna.

Framöver vill vi vill skapa hus som blir ännu grönare och att det ska vara enkelt för våra kunder att göra miljövänliga val. Därför fortsätter vi utveckla snygga och klimatsmarta tillval. Förfina material och utrustning. Förenkla processerna. Ett fritidshus i taget.

juni 5, 2024

Bostadsminister på besök

Läs mer

juni 4, 2024

Lantlig idyll strax utanför stan!

Läs mer

maj 31, 2024

Nyhet! Upptäck Slim – form och funktion i perfekt harmoni

Läs mer

maj 16, 2024

Hemester mitt i stan!

Läs mer

maj 6, 2024

Vårt nya Attefallshus är Bäst i test!

Läs mer

april 23, 2024

Besök 14 olika Sommarnöjen under en och samma helg!

Läs mer

april 12, 2024

Skogshuset på Singö med personlig touch

Läs mer

april 11, 2024

Husvisningsdag i Norrtälje 5 maj

Läs mer

mars 26, 2024

Nu bjuder vi på ordning och reda!

Läs mer

mars 25, 2024

Upplev fyra lantställen på Västkusten söndag 28 april

Läs mer

mars 19, 2024

Upplev tre hus på Värmdö söndag 14 april

Läs mer

mars 18, 2024

Skandinaviens vackraste hus söker PR-ansvarig

Läs mer

Naturen som arkitekt

Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Läs mer om vår arkitektur
Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Luta dig tillbaka

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Läs mer om vår enkla process
Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Hus som tål livet på landet

Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Läs mer om vår kvalitet
Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Snällare mot planeten

Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Läs mer om hållbarhet och miljö
Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.
Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Naturen som arkitekt

Våra hus har vackra proportioner och detaljer som håller över tid. Det betyder enkla former, enhetliga material och lugn fönstersättning.

Läs mer om vår arkitektur
Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Luta dig tillbaka

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid – och ge lika mycket bekymmer – som en permanent bostad. Vi tar hand om allting för dig.

Läs mer om vår enkla process
Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Hus som tål livet på landet

Våra hus tillverkas inomhus under perfekta förhållanden och vi är kompromisslösa i valet av träkvalitet och detaljer. Väljer man bra material håller huset längre. Det är inte svårare än så.

Läs mer om vår kvalitet
Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Snällare mot planeten

Arbetar man i naturen lär man sig respektera den. Vår byggmetod med minimala transporter är skonsam för miljön och bevarar naturen på ditt lantställe.

Läs mer om hållbarhet och miljö

Så går det till

Vägen till nytt hus

Så här ser vår enkla process ut steg för steg.

Nyckelfärdigt hus eller Totalansvar?

Välj en samarbetsform som passar dig.

Fasta och transparenta priser

Läs om våra priser och ladda ner prislista.

Trygga avtal

Våra villkorade avtal gör processen trygg.

Flexibel betalningsplan

Betala ditt hus i samma takt som det tillverkas.

Sommarnöjens ansvar

Ansvar för ditt hus i upp till 10 år.

Vägen till nytt hus

Att bygga ett hus på landet kan kräva minst lika mycket tid och ge lika mycket bekymmer som att uppföra en permanentbostad. Sommarnöjen gör processen enklare. Vår tydliga process innebär att du kan luta dig tillbaka och låta oss göra jobbet. Din personliga projektledare kommer guida dig genom processen.

 

Så här ser vår enkla process ut steg för steg

Nyckelfärdigt hus eller Totalansvar?

Välj mellan tre smidiga sätt att anlita oss. Nyckelfärdigt hus är mest ekonomisk. Med Totalansvar behöver du göra någonting själv. Och med Totalansvar Fast pris ingår dina byggherrekostnader, markarbeten och anslutningar av el och VA i priset.

Läs om våra samarbetsformer och välj den som passar dig bäst. Vilken du än väljer får du en tydlig process och transparenta kostnader.

 

 

Läs mer och jämför våra avtalsformer

Fasta och transparenta priser

Vårt grundpris inkluderar ett nyckelfärdigt hus i naturmaterial. Priset på huset är fast och inga dolda poster tillkommer. Trailertransport över hela Sverige ingår, likaså kranen som lyfter huset till din tomt. Väljer du tjänsten Totalansvar ingår också projektledning, kvalitetskontroll och ansvar för markarbeten på tomten, grund och anslutningar av el och VA. Väljer tjänsten Totalansvar Fast pris ingår också arbetena i priset, liksom dina byggherrekostnader.

 

Läs om våra priser och ladda ner en prislista

Trygga avtal

När du har tecknat ett avtal med oss rekognoserar vi vägen till din tomt och säkerställer att kranlyft fungerar. Därefter påbörjas processen med bygglov, bygganmälan och eventuella andra ansökningar. Skulle transporten inte gå att genomföra eller huset inte få byggas hävs givetvis ditt husköp. 

 

Läs om våra avtal

Flexibel betalningsplan

Du betalar ditt hus i fyra steg, i samma takt som kostnaderna för tillverkningen uppstår. Detta ger lägst kostnad för dig. Om du känner dig tryggare eller din bank föredrar kan du också välja att betala 90 % av beloppet efter leverans. 

 

Så här ser vår betalningsplan ut

 

 

Sommarnöjens ansvar

Varje arbetsmoment i ditt hus kontrolleras i fabriken för att finishen ska hålla högsta kvalitet. När huset är klart granskas det av en oberoende besiktningsman. Väljer du Nyckelfärdigt hus är vi ansvariga för tillverkningsfel i tre år. Med Totalansvar är vårt ansvar tio år och omfattar även markarbeten, grund och anslutningar som har utförts av lokala entreprenörer.

Läs mer om ansvar och garanti

    VILL DU VETA MER ELLER BOKA ETT MÖTE?

    Ställ en fråga eller lämna dina uppgifter så tar vi kontakt med dig.


      Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

      Få inspiration, nyheter och kommande husvisningar direkt i inkorgen.